Az első találkozás előzetesen egyeztetett időpont alapján történik. A folyamat az első interjúval kezdődik, mely során alaposan körüljárjuk a felmerült problémákat. Elhangzik a kérdés: Miben tudok segíteni? A beszélgetés lehetőséget teremt arra, hogy a kliens is megismerje a pszichológust, és eldönthesse, hogy szeretné-e a későbbiekben vele körbejárni a problémákat. Illetve a pszichológus is jelzi, hogy tud-e segíteni a kompetenciaterületén belül, vagy ajánl egy másik szakembert.
A kölcsönös személyes megismerés, a kialakult bizalomteli légkör segíti a kezdeti szorongás oldódását, a beszélgetés elmélyülését. Így egyre világosabban rajzolódik ki és válik érthetővé a probléma. Fontos, hogy kitűzzük, megfogalmazzuk az elérendő célokat.
Még az első alkalommal (szóbeli) szerződést kötünk, azaz közösen lefektetjük együttműködésünk feltételeit és kereteit. Azaz megállapodunk abban, hogy milyen rendszerességgel, várhatóan hány alkalommal találkozunk, és hogy mennyibe kerül egy ülés. Kitérünk a titoktartás fogalmára és körére is.
A pszichológus és a kliens közötti viszony egyenrangú, ugyanakkor az eredményesség érdekében a kölcsönös magázódás ajánlott.
Ha a szülők úgy gondolják, hogy gyermeküknek van szüksége a pszichológusi segítségre, akkor első alkalommal kérem, csak a szülő jelenjen meg. Így lehetőség adódik arra, hogy nyugodt feltételek között tudjuk megbeszélni a gyermek fejlődésének körülményeit, a szülő aggodalmának okait.
Egyéni tanácsadás során az alkalmak 50 percesek.
Röviden átvesszük a két találkozás között történt eseményeket, élményeket. Átbeszéljük, hogy történt-e változás, ha igen, milyen irányban.
Pár- és családterápiás konzultáció esetén van egy-két különbség. Általában két terapeuta van jelen. Mi Szabó Imre (klinikai szakpszichológus) kollégámmal dolgozunk együtt. Az alkalmak 90 percesek, a találkozások ritkábbak, megegyezés szerint két-háromhetente történnek. Minden alkalommal előzetesen egyeztetjük az időpontokat, és azt is, hogy kik legyenek jelen a következő ülésen. Az ülések során arra törekszünk, hogy minden családtag gondolatát, véleményét megismerjük az aktuális élethelyzetükkel, a problémával kapcsolatban. Megnézzük a pár, a család történetét, betekintünk a különböző életszakaszaikba. Feltárjuk, hogy milyen erőforrásaik vannak a nehézségek megoldására.